FAQ

Komfort naszych pasażerów jest dla nas niezwykle ważny, dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
 • Czy obowiązuje rejestracja na testy przed wylotem/po przylocie?
  Rejestracja nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie rekomendujemy zarejestrowanie się na test zarówno przed odlotem, jak i po przylocie. Wejdź na https://d-lab.pl/register-lawica/pl i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Wcześniejsza rejestracja skraca czas trwania całej procedury testowania – nie będziesz musiał wypełniać dokumentów rejestracyjnych na lotnisku. Wystarczy, że z otrzymanym podczas rejestracji numerem zgłosisz się do punktu rejestracji.

  Czy mogę mieć pewność, że przed moim wylotem/po moim przylocie Punkt Testów będzie otwarty?
  Tak, możesz być pewny, że przed Twoim lotem Punkt Testów będzie otwarty. Godziny funkcjonowania Punktu dostosowywane są do rozkładu lotów. Wykonujemy testy przed każdym lotem regularnym i czarterowym, niezależnie od kierunku oraz linii lotniczej obsługującej dane połączenie.

  W jakiej formie otrzymam wyniki testu? Czy otrzymam wynik po angielsku?
  Wyniki testów otrzymasz w dwóch wersjach językowych: po polsku i po angielsku, na podany podczas rejestracji adres e-mail lub/i w formie wydruku – na życzenie pasażera.

  Nie jestem pasażerem poznańskiego lotniska. Czy mimo to mogę wykonać test na Ławicy?
  Oferta Punktu Testów na Ławicy skierowana jest do pasażerów Portu. Abyśmy mogli bezproblemowo obsługiwać podróżnych, staramy się kontrolować ilość testowanych osób. Jeżeli chcesz wykonać test w CBDNA, prosimy o bezpośredni kontakt z laboratorium:
  BOK CBDNA
  e-mail: [email protected]
  tel. kom.: +48 509 658 006

  W jakich godzinach otwarty jest Punkt Testowania na poznańskim lotnisku?
  Punkt Testowania nie ma stałych godzin otwarcia. Funkcjonuje zgodnie z rozkładem lotów. Jeżeli chciałbyś wiedzieć, czy w konkretnym dniu i o konkretnej godzinie będzie otwarty, abyś mógł wykonać test, skontaktuj się bezpośrednio z zespołem Centrum Badań DNA:
  BOK CBDNA
  e-mail: [email protected]
  tel. kom.: +48 509 658 006

  Jakie są ceny poszczególnych rodzajów testów oraz jak długo czeka się na wyniki?
  Cennik testów wraz z czasem oczekiwania na wyniki przedstawia się następująco:

  • Test RT-PCR – 290 zł Czas oczekiwania: do 24 h od wykonania wymazu.
  • Test RT-LAMP – 219 zł. Czas oczekiwania: do 1h od wykonania wymazu.
  • Test antygenowy – 149 zł. Czas oczekiwania: minimum 25 minut od wykonania wymazu.

  Co zrobić w przypadku, kiedy powinienem już mieć wynik testu, a nadal go nie otrzymałem?
  W takiej sytuacji skontaktuj się bezpośrednio z obsługą laboratorium:
  BOK CBDNA
  e-mail: [email protected]
  tel. kom.: +48 509 658 006

  Czy testy dostępne są również dla pasażerów lotów czarterowych?
  Tak – oferta Punktu Testowania skierowana jest do wszystkich pasażerów Portu, również podróżujących lotami czarterowymi.

  Czy dzieci również muszą wykonywać testy po przylocie/przed wylotem?
  Zgodnie z przepisami nie ma limitu wiekowego zwalniającego z kwarantanny, a zatem każdy przylatujący, również najmłodsze dziecko, musi wykonać test, aby nie zostać skierowanym na kwarantannę.
  Jeśli chodzi o testy dla dzieci przed wylotem, w zależności od kraju docelowego, obowiązują inne ograniczenia wiekowe. Obowiązek okazania negatywnego wyniku testu w przypadku podróży do Wielkiej Brytanii dotyczy wszystkich przyjezdnych powyżej 11. roku życia, w przypadku Niemiec – powyżej 6. roku życia. Zachęcamy do zapoznania się z wymogami kraju docelowego, do którego podróżujesz.

  Przylatuję do Poznania ze strefy Schengen – kiedy i jaki test muszę wykonać, by zostać zwolnionym z kwarantanny?
  Przylatując do Poznania z kraju strefy Schengen oraz z Irlandii i chcąc zostać zwolnionym z kwarantanny, musisz posiadać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na SARS CoV-2 w języku polskim bądź angielskim. Wynik testu w chwili przekraczania granicy z Polską nie może być starszy niż 2 doby, licząc od momentu uzyskania wyniku. Nie wykonujemy na lotnisku testów przed przekroczeniem granicy. Jeśli nie posiadasz wyniku testu – zostaniesz skierowany przez Straż Graniczną na kwarantannę. Przylatując ze strefy Schengen możesz wykonać na naszym lotnisku test po przekroczeniu granicy – jego negatywny wynik wprowadzony do systemu Sanepidu przez zespół CBDNA skróci Twoją kwarantannę. Punkt Testów, zlokalizowany na zewnątrz budynku hali Odlotów od strony parkingu P1 Niebieski, dostępny jest zarówno dla Pasażerów przylatujących, jak i odlatujących.

  Przylatuję do Poznania spoza strefy Schengen – czy mogę wykonać na lotnisku test zwalniający mnie z kwarantanny?
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszyscy Pasażerowie przylatujący do Polski spoza strefy Schengen kierowani są przez Straż Graniczną na kwarantannę. Negatywny wynik testu diagnostycznego wykonanego przed przekroczeniem granicy nie zwalnia z kwarantanny. Na lotnisku w Poznaniu możesz wykonać test (antygenowy lub PCR) po przekroczeniu granicy. Jego negatywny wynik wysłany przez zespół CBDNA w ciągu 48 godzin do systemu informatycznego Sanepidu skróci Twoją kwarantannę. Punkt Testów, zlokalizowany na zewnątrz budynku hali Odlotów od strony parkingu P1 Niebieski, dostępny jest zarówno dla Pasażerów przylatujących, jak i odlatujących.

  Jestem ozdrowieńcem/jestem zaszczepiony podwójną dawką szczepionki przeciwko Covid-19. Czy nadal obowiązuje mnie kwarantanna po przylocie do Polski?
  Kwarantanna po przylocie do Polski nie obowiązuje osób, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z 2 dawek szczepionki przeciwko COVID-19 dopuszczonej przez UE i posiadają zaświadczenie o wykonaniu szczepienia. Z kwarantanny zwolnieni są również ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem.

  Jak wygląda procedura testowania po przylocie do Poznania?
  Jeśli przylatujesz do Poznania i chcesz wykonać test na naszym lotnisku:

  1. Zarejestruj się na stronie: https://lawica.d-lab.pl/
  2. Po przekroczeniu kontroli granicznej udaj się do punktu rejestracji zlokalizowanego w głównym wejściu do hali Odlotów
  3. Jeśli dokonałeś wcześniej rejestracji online – podaj wygenerowany numer. Jeżeli nie rejestrowałeś się internetowo – wypełnij otrzymane dokumenty.
  4. Udaj się do punku poboru materiału genetycznego zlokalizowanego na zewnątrz budynku hali Odlotów od strony parkingu P1 Niebieski.
  5. Poddaj się pobraniu próbek.
  6. Poczekaj na wynik (szybki test antygenowy – wynik do 25 minut; test RT-PCR – wynik w ciągu 24h). Wynik otrzymasz w dwóch wersjach językowych – po polsku i angielsku, na podany w punkcie rejestracji adres e-mail lub/i w formie wydruku (na życzenie pasażera). Zespół CBDNA wprowadzi wynik do systemu Sanepidu.

  Czy wyniki testów po przylocie (zarówno negatywny, jak i pozytywny) przekazywane są do Państwowej Inspekcji Sanitarnej?
  Tak – wszystkie wyniki testów wykonanych po przylocie wprowadzane są przez obsługę CBDNA do systemy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

  Chcę wykonać szybki test przed wylotem. Kiedy mam się stawić na lotnisku?
  Punkt Testów otwieramy dla pasażerów wylatujących na 4 godziny przed odlotem. Jeżeli chcesz wykonać test RT-LAMP prosimy o stawienie się w punkcie rejestracji najpóźniej na 3 godziny przed wylotem. Jeśli planujesz wykonanie testu antygenowego – zapraszamy do punktu rejestracji najpóźniej na dwie godziny przed wylotem.

  Chcę wykonać test PCR przed wylotem. Kiedy mam się stawić na lotnisku?
  Aby umówić się na konkretny termin wykonania testu PCR, bardzo prosimy o bezpośredni kontakt z centrum diagnostycznym:
  BOK CBDNA
  e-mail: [email protected]
  tel. kom.: +48 509 658 006

  Jak, krok po kroku, wygląda procedura testowania przed wylotem w przypadku wykonywania szybkich testów?
  Przystępując do procedury wykonania szybkiego testu przed wylotem:

  1. Zarejestruj się uprzednio na stronie: https://lawica.d-lab.pl/
  2. Zgłoś się do Punktu Rejestracji zlokalizowanego w głównym wejściu do hali Odlotów, najpóźniej na:
   – 3 godziny przed wylotem w przypadku testu RT-LAMP,
   – 2 godziny przed wylotem w przypadku testy antygenowego.
   Miej przy sobie numer otrzymany po wypełnieniu formularza rejestracji online.
  3. Jeśli nie dokonałeś rejestracji online – wypełnij dokumenty otrzymane na miejscu.
  4. Dokonaj płatności – gotówką lub kartą.
  5. Z otrzymanym w punkcie rejestracji dokumentem staw się w punkcie poboru materiału biologicznego, znajdującym się na zewnątrz budynku hali Odlotów od strony parkingu P1 Niebieski.
  6. Poddaj się pobraniu próbek.
  7. Poczekaj na wynik (szybki test antygenowy – wynik do 25 minut od pobrania próbek; szybki test RT-LAMP – wynik do 45 minut od pobrania próbek). Wynik otrzymasz w dwóch wersjach językowych – po polsku i angielsku, na podany w punkcie rejestracji adres e-mail lub/i w formie wydruku (na życzenie pasażera).

  Jak, krok po kroku, wygląda procedura testowania przed wylotem w przypadku wykonywania testów PCR?
  Przystępując do procedury wykonania przed wylotem testu PCR:

  1. Umów się na termin testu:
   BOK CBDNA
   e-mail: [email protected]
   tel. kom.: +48 509 658 006
  2. Zarejestruj się na stronie: https://lawica.d-lab.pl/
  3. Staw się w punkcie rejestracji zlokalizowanym w głównym wejściu do hali Odlotów w wyznaczonym terminie. Miej przy sobie numer otrzymany po wypełnieniu formularza rejestracji online.
  4. Jeśli nie dokonałeś rejestracji online – wypełnij dokumenty otrzymane na miejscu.
  5. Dokonaj płatności – gotówką lub kartą.
  6. Z otrzymanym w punkcie rejestracji dokumentem staw się w punkcie poboru materiału biologicznego, znajdującym się na zewnątrz budynku hali Odlotów od strony parkingu P1 Niebieski.
  7. Poddaj się pobraniu próbek.
  8. Poczekaj na wynik. Wynik otrzymasz w ciągu 24 godzin, w dwóch wersjach językowych – po polsku i angielsku. Wynik otrzymasz na podany w punkcie rejestracji adres e-mail lub/i w formie wydruku (na życzenie pasażera).
 • Wymaganymi dokumentami dla dziecka jest ważny dowód osobisty lub paszport. W przypadku podróży dziecka z opiekunem niebędącym jego rodzicem, rekomendujemy zabranie ze sobą oświadczenia wystawionego przez rodziców, upoważniającego wskazaną osobę do towarzyszenia dziecku w trakcie podróży.

  W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Placówką Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy:

  tel.: +48 61 861 13 00
  e-mail: [email protected]

 • Osoby chorujące na cukrzycę mogą przewozić w bagażu podręcznym leki oraz pen do insuliny. Zaleca się pasażerom zabranie ze sobą zaświadczenia lekarskiego potwierdzające, że są to środki medyczne niezbędne dla potrzeb własnych.

 • Dozwolone jest przewożenie w bagażu podręcznym posiłków i napoi dla niemowląt w ilości niezbędnej na czas podróży lotniczej. Dlatego też bez obaw można zabrać dla niemowlęcia na pokład samolotu mleko w proszku, mleko płynne, słoiczki z pożywieniem czy soki owocowe. Należy pamiętać, że pokarmy i napoje dla niemowląt zostaną poddane wraz z bagażem podręcznym kontroli bezpieczeństwa. Dlatego też trzeba je osobno wyłożyć do skrzynki na bagaż podręczny.

 • Alkohol i papierosy mogą być wwożone do Wielkiej Brytanii z terytorium państwa członkowskiego UE tylko do użytku osobistego. Jakkolwiek nie ma ściśle określonych limitów, to za ilości przeznaczone do użytku osobistego uznaje się: do 800 sztuk papierosów, do 1 kg tytoniu, do 110 litrów piwa, do 90 litrów wina oraz do 10 litrów mocnego alkoholu.

  Więcej informacji na stronie MSZ w zakładce „Polak za granicą”:
  http://www.msz.gov.pl/pl/

  Rekomendujemy też zwrócenie się po szczegółowe informacje do organów celnych kraju, do którego podróżny się udaje.

 • Lista przedmiotów zabronionych i dozwolonych dostępna jest na stronie Przedmioty niedozwolone oraz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

 • Żywność (słodycze, kanapki, warzywa, owoce) można przewozić w bagażu podręcznym. Natomiast wszelkie płyny, aerozole i żele muszą znajdować się w pojemnikach o maksymalnej objętości 100ml/100g. Pojemniki należy umieścić w zamykanej, przezroczystej torebce plastikowej o objętości do 1 litra, przy czym zawartość plastikowej torebki swobodnie się w niej mieści, a torebka jest dokładnie zamknięta. Pasażer może przewozić w bagażu podręcznym 1 torebkę plastikową zawierającą pojemniki z płynami.

  Więcej o bagażu podręcznym tutaj.

 • Zalecamy przybycie na lotnisko z co najmniej dwugodzinnym wyprzedzeniem (2h), ponieważ odprawa biletowo-bagażowa i kontrola bezpieczeństwa mogą być czasochłonne. Przybycie na lotnisko z opóźnieniem może skutkować niewpuszczeniem pasażera na pokład samolotu!

 • Autobus linii 59 kursuje bezpośrednio pomiędzy Dworcem Kolejowym/Autobusowym a Portem Lotniczym. Aktualny rozkłady jazdy znajduje się tutaj.

  Więcej informacji na temat dojazdu z /do poznańskiego lotniska można znaleźć tutaj.

 • Aby uniknąć nieprzyjemności w czasie podróży, po zauważeniu błędu radzimy jak najszybciej skontaktować się z przewoźnikiem. Należy pamiętać, że większość zmian w biletach lotniczych obciążona jest dodatkowymi kosztami.

  • Centrum Obsługi Lufthansy: +48 22 512 3917
  • Infolinia PLL LOT : + 48 22 577 77 55
  • Infolinia dla pasażerów SAS w Polsce: 022 8500 500
  • Ryanair:
   Infolinie dla pasażerów w Polsce:  703 403 363 (pomoc w nagłych wypadkach); 703 303033 (informacja ogólna)
   Informacja o możliwości korekty drobnych błędów na bilecie lotniczym
  • Wizz Air:
   Infolinie dla pasażerów w Polsce: 703703003
   Informacja o możliwości wprowadzenia poprawki online
 • Na stronach internetowych przewoźników można sprawdzić nie tylko aktualne ceny biletów lotniczych, ale również dokonać ich zakupu.

  Z poznańskiego lotniska dostępne są rejsy następujących regularnych linii lotniczych:

  • PLL LOT,
  • LUFTHANSA,
  • SAS,
  • KLM,
  • RYANAIR,
  • WIZZAIR

  Bilety można także zarezerwować np. na stronie głównej lotniska.

W przypadku wątpliwości prosimy też o kontakt z Punktem Informacji Lotniskowej.