Kontrola bezpieczeństwa
Kontrola bezpieczeństwa jest jednym z koniecznych etapów poprzedzających wejście na pokład samolotu. Starannie przeprowadzona gwarantuje Pasażerom bezpieczną podróż lotniczą. Przejście kontroli bezpieczeństwa nie jest trudne, ale bywa czasochłonne. Dlatego rekomendujemy przyjazd na lotnisko z dwugodzinnym wyprzedzeniem. Podróżny może jednak ułatwić sobie kontrolę, przygotowując się do niej w odpowiedni sposób.
Sprawdź pomocne wskazówki
Poniżej najważniejsze informacje oraz pomocne wskazówki, które pozwolą na sprawne przejście kontroli bezpieczeństwa i uniknięcie niepotrzebnego stresu. Przed podróżą sprawdź też listę przedmiotów zabronionych do przewozu w bagażu rejestrowanym i podręcznym.
Ułatw sobie kontrolę
Kto przeprowadza kontrolę bezpieczeństwa?
Operatorzy kontroli bezpieczeństwa ze Straży Ochrony Lotniska, podlegający Zarządzającemu poznańskim portem lotniczym. Zgodnie z przepisami, decydują o sposobie przeprowadzenia kontroli oraz o jej zakończeniu. Nie mogą też wpuścić do strefy zastrzeżonej oraz jej części krytycznej osoby odmawiającej poddania się kontroli! Operatorzy kontroli bezpieczeństwa pracują pod nadzorem funkcjonariuszy niezależnej służby – Straży Granicznej.
Gdzie na lotnisku przeprowadzana jest kontrola bezpieczeństwa?
Specjalnie wydzielona strefa kontroli bezpieczeństwa znajduje się w Hali Odlotów terminalu T2.
Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa na lotnisku
- Pasażer podchodzi do stanowiska kontroli dostępu.
Ułatw sobie kontrolę i przed podejściem przygotuj kartę pokładową z kodem QR, którą należy zeskanować na czytniku bramki w wyznaczonym miejscu. - Pasażer następnie podchodzi do jednego z punktów kontroli bezpieczeństwa
i w skrzynce na bagaż podręczny umieszcza:
– okrycie wierzchnie (płaszcze, kurtki, marynarki, etc.),
– nakrycie głowy,
– zegarek,
– pasek,
– telefon komórkowy,
– komputery przenośne, tablety i inne większe urządzenia elektroniczne lub elektryczne
– Bagaż podręczny (walizka, torba).
Płyny, aerozole i żele Pasażer musi wyjąć z bagażu kabinowego przed kontrolą bezpieczeństwa.
- Do płynów, aerozoli i żeli zalicza się m.in. pasty do zębów, emulsje, płynne/stałe mieszanki oraz zawartość pojemników pod ciśnieniem, takich jak żele do włosów, napoje, zupy, syropy, perfumy, pianki do golenia oraz inne produkty o podobnej konsystencji.
- Pasażer przechodzi przez bramkę do wykrywania przedmiotów niebezpiecznych. Ułatw sobie kontrolę i sprawdź zawartość kieszeni, aby upewnić się, że nie ma w nich metalowych przedmiotów. Operatorzy kontroli bezpieczeństwa mogą także poprosić o zdjęcie obuwia, a następnie umieszczenie go w skrzynce na bagaż podręczny.
- Dzieci i niemowlęta podlegają takiej samej kontroli bezpieczeństwa jak osoby dorosłe. Więcej informacji na stronie o Podróży z dzieckiem.
- Bagaż podręczny sprawdzany jest za pomocą urządzenia prześwietlającego
- Ułatw sobie kontrolę; słuchaj uważnie i wykonuj polecenia operatora kontroli bezpieczeństwa, a jeśli masz wątpliwości zapytaj!
- Pasażer, po przejściu przez bramkę kontroli, może zabrać sprawdzony bagaż podręczny oraz należące do niego przedmioty – pod warunkiem, że nie zostały zakwestionowane przez operatora.
Płyny do 100ml/100g
Płyny należy przewozić w przezroczystej torebce plastikowe o maksymalnej objętości 100ml/100g. Wszystkie płyny, aerozole i żele muszą być umieszczone w przezroczystej torebki plastikowej o objętości do 1 litra.
- zawartość plastikowej torebki swobodnie się w niej mieści
- torebka jest dokładnie zamknięta
- przysługuje 1 torebka plastikowa na jednego pasażera
W strefie kontroli bezpieczeństwa, personel udostępnia do dyspozycji pasażerów, bezpłatne przezroczyste woreczki strunowe, spełniające wymogi przepisów o ochronie w lotnictwie cywilnym.
Przypominamy: pojedyncze opakowania do 100 ml mają się swobodnie mieścić w zbiorczym jednolitrowym opakowaniu (woreczku strunowym) pozostawiając niewielki margines do jego szczelnego zamknięcia (por. pkt 4.1.3 ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZEGO KOMISJI (UE) 2015/1998 z dnia 5 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego).
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/1998 z dnia 5 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego 4.1.3.
Kontrola bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli 4.1.3.1.
Płyny, aerozole i żele wnoszone przez pasażerów mogą być zwolnione z kontroli bezpieczeństwa za pomocą systemu LEDS przy wejściu do strefy zastrzeżonej lotniska w następujących przypadkach: a) płyn, aerozol lub żel znajduje się w pojedynczym pojemniku o pojemności nieprzekraczającej 100 ml lub jej równowartości, umieszczonym w jednej zamykanej przeźroczystej torebce plastikowej o pojemności nieprzekraczającej 1 litra, przy czym zawartość plastikowej torebki swobodnie się w niej mieści, a torebka jest dokładnie zamknięta;
Płyny powyżej 100ml/100g
Płyny powyżej 100 ml mogą być przewożone tylko w określonych przypadkach:
- Płyny, aerozole i żele zakupione w strefie operacyjnej lotniska lub na pokładzie statku powietrznego:
– muszą być zamknięte w specjalne torby umożliwiające łatwe stwierdzenie ich naruszenia
– w torbie umieszczony jest w widocznym miejscu dowód potwierdzający zakup w strefie operacyjnej lotniska lub na pokładzie samolotu. WAŻNE! Jeżeli płyny nie zostaną zapakowane w odpowiedni sposób, przy konieczności przejścia ponownej kontroli bezpieczeństwa nie zostaną dopuszczone do lotu! - Płyny aerozole i żele przeznaczone do użycia w trakcie lotu do celów leczniczych lub ze względu na specjalne wymogi w zakresie diety, w tym żywność dla niemowląt.