Sprawdź pomocne wskazówki

Poniżej najważniejsze informacje oraz pomocne wskazówki, które pozwolą na sprawne przejście kontroli bezpieczeństwa i uniknięcie niepotrzebnego stresu. Przed podróżą sprawdź też listę przedmiotów zabronionych do przewozu w bagażu rejestrowanym i podręcznym.

Ułatw sobie kontrolę

Obejrzyj krótki film: Jak przygotować się do kontroli bezpieczeństwa!

Kto przeprowadza kontrolę bezpieczeństwa?

Operatorzy kontroli bezpieczeństwa ze Straży Ochrony Lotniska, podlegający Zarządzającemu poznańskim portem lotniczym. Zgodnie z przepisami, decydują o sposobie przeprowadzenia kontroli oraz o jej zakończeniu. Nie mogą też wpuścić do strefy zastrzeżonej oraz jej części krytycznej osoby odmawiającej poddania się kontroli! Operatorzy kontroli bezpieczeństwa pracują pod nadzorem funkcjonariuszy niezależnej służby – Straży Granicznej.

Gdzie na lotnisku przeprowadzana jest kontrola bezpieczeństwa?

Specjalnie wydzielona strefa kontroli bezpieczeństwa znajduje się w Hali Odlotów terminalu T2.

Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

 • Pasażer podchodzi do stanowiska kontroli dostępu.
  Ułatw sobie kontrolę i przed podejściem przygotuj kartę pokładową z kodem QR, którą należy zeskanować na czytniku bramki w wyznaczonym miejscu. 
 • Pasażer następnie podchodzi do jednego z punktów kontroli bezpieczeństwa
  i w skrzynce na bagaż podręczny umieszcza:
  – okrycie wierzchnie (płaszcze, kurtki, marynarki, etc.),
  – nakrycie głowy,
  – zegarek,
  – pasek,
  – telefon komórkowy,
  – komputery przenośne, tablety i inne większe urządzenia elektroniczne lub elektryczne
  – Bagaż podręczny (walizka, torba).

Sprawdź przed podróżą listę przedmiotów niedozwolonych w bagażu podręcznym.

Płyny, aerozole i żele Pasażer musi wyjąć z bagażu kabinowego przed kontrolą bezpieczeństwa.

 • Do płynów, aerozoli i żeli zalicza się m.in. pasty do zębów, emulsje, płynne/stałe mieszanki oraz zawartość pojemników pod ciśnieniem, takich jak żele do włosów, napoje, zupy, syropy, perfumy, pianki do golenia oraz inne produkty o podobnej konsystencji.
 • Pasażer przechodzi przez bramkę do wykrywania przedmiotów niebezpiecznych. Ułatw sobie kontrolę i sprawdź zawartość kieszeni, aby upewnić się, że nie ma w nich metalowych przedmiotów. Operatorzy kontroli bezpieczeństwa mogą także poprosić o zdjęcie obuwia, a następnie umieszczenie go w skrzynce na bagaż podręczny.
 • Dzieci i niemowlęta podlegają takiej samej kontroli bezpieczeństwa jak osoby dorosłe. Więcej informacji na stronie o Podróży z dzieckiem.
 • Bagaż podręczny sprawdzany jest za pomocą urządzenia prześwietlającego
 • Ułatw sobie kontrolę; słuchaj uważnie i wykonuj polecenia operatora kontroli bezpieczeństwa, a jeśli masz wątpliwości zapytaj!
 • Pasażer, po przejściu przez bramkę kontroli, może zabrać sprawdzony bagaż podręczny oraz należące do niego przedmioty – pod warunkiem, że nie zostały zakwestionowane przez operatora.

WAŻNE!
Decyzję o niedopuszczeniu przedmiotu na pokład samolotu podejmuje funkcjonariusz lub operator dokonujący kontroli bezpieczeństwa, na podstawie obowiązujących przepisów prawnych. Każdy przedmiot, jak również zachowanie pasażera, które wzbudzą podejrzenie kontrolera, mogą skutkować odmową przyjęcia na pokład samolotu.

Płyny do 100ml/100g

Płyny należy przewozić w przezroczystej torebce plastikowe o maksymalnej objętości 100ml/100g. Wszystkie płyny, aerozole i żele muszą być umieszczone w przezroczystej torebki plastikowej o objętości do 1 litra.

 • zawartość plastikowej torebki swobodnie się w niej mieści
 • torebka jest dokładnie zamknięta
 • przysługuje 1 torebka plastikowa na jednego pasażera

W strefie kontroli bezpieczeństwa, personel udostępnia bezpłatnie do dyspozycji pasażerów, przezroczyste woreczki strunowe, spełniające wymogi przepisów o ochronie w lotnictwie cywilnym.

W strefie kontroli bezpieczeństwa, personel udostępnia do dyspozycji pasażerów, bezpłatne przezroczyste woreczki strunowe, spełniające wymogi przepisów o ochronie w lotnictwie cywilnym.
Przypominamy: pojedyncze opakowania do 100 ml mają się swobodnie mieścić w zbiorczym jednolitrowym opakowaniu (woreczku strunowym) pozostawiając niewielki margines do jego szczelnego zamknięcia (por. pkt 4.1.3 ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZEGO KOMISJI (UE) 2015/1998 z dnia 5 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego).

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/1998 z dnia 5 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego 4.1.3.
Kontrola bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli 4.1.3.1.
Płyny, aerozole i żele wnoszone przez pasażerów mogą być zwolnione z kontroli bezpieczeństwa za pomocą systemu LEDS przy wejściu do strefy zastrzeżonej lotniska w następujących przypadkach: a) płyn, aerozol lub żel znajduje się w pojedynczym pojemniku o pojemności nieprzekraczającej 100 ml lub jej równowartości, umieszczonym w jednej zamykanej przeźroczystej torebce plastikowej o pojemności nieprzekraczającej 1 litra, przy czym zawartość plastikowej torebki swobodnie się w niej mieści, a torebka jest dokładnie zamknięta;

Płyny powyżej 100ml/100g

Płyny powyżej 100 ml mogą być przewożone tylko w określonych przypadkach:

 • Płyny, aerozole i żele zakupione w strefie operacyjnej lotniska lub na pokładzie statku powietrznego:
  – muszą być zamknięte w specjalne torby umożliwiające łatwe stwierdzenie ich naruszenia
  – w torbie umieszczony jest w widocznym miejscu dowód potwierdzający zakup w strefie operacyjnej lotniska lub na pokładzie samolotu. WAŻNE! Jeżeli płyny nie zostaną zapakowane w odpowiedni sposób, przy konieczności przejścia ponownej kontroli bezpieczeństwa nie zostaną dopuszczone do lotu!
 • Płyny aerozole i żele przeznaczone do użycia w trakcie lotu do celów leczniczych lub ze względu na specjalne wymogi w zakresie diety, w tym żywność dla niemowląt.

Płyny powyżej 100 ml mogą podlegać dodatkowej kontroli bezpieczeństwa w specjalnym urządzeniu.