Odkryj najtańsze loty do Zadaru

  • Ryanair

    • 4x w tygodniu – we wtorki, środy, soboty i niedziele
    • inauguracja połączenia od 26 marca

Sprawdź oficjalną stronę Zadaru

www.zadar.travel/en

W stronę morza

Nad brzegami Morza Adriatyckiego, w regionie Dalmacji, położony jest Zadar – jeden z najchętniej wybieranych kurortów wakacyjnych w Chorwacji. Ta część Adriatyku, obfitująca w małe zatoki, wyspy i wysepki, przyciąga miłośników przygód morskich. Poniżej lista atrakcji, których nie możesz przegapić!

Kościół Św. Donata

Pochodzi z IX wieku i stanowi jedyną tego typu budowlę w Europie, jeszcze z czasów przedromańskich. Ma kształt rotundy, a do jego budowy użyto fragmentów rzymskich konstrukcji. Jest to najbardziej znany zabytek i symbol Zadaru.

Zabytkowe bramy

Wyznaczają dwie główne części Zadaru. Brama lądowa (chorw. Kopnena Vrata), wzorowana na łuku triumfalnym, prowadzi na stare miasto. Brama morska (chorw. Morska vrata), ozdobiona lwem weneckim i herbem miasta, prowadzi do portu.
Morskie organy
Na promenadzie na starym mieście znajdują się pierwsze na świecie morskie organy, które tworzą muzykę w wyniku działania morskich fal. Organy wbudowane są w schody, na których odpoczywają spacerowicze i mają okazję słuchać prawdziwych koncertów!

Pozdrowienie słońca

Instalacja w kształcie koła o średnicy 22 metrów, złożona z wielowarstwowych płyt solarnych. W dzień ładują się energią słoneczną, żeby wieczorem emitować światło. Jest to też prawdopodobnie najlepsze miejsce do podziwiania najpiękniejszego zachodu słońca w całej Chorwacji!

Wyspa Ugljan

Leży 3 km od Zadaru, a przeprawa promem zajmuje niecałe pół godziny. Zaplanuj sobie cały dzień na wędrówkę po wyspie. Do zobaczenia z pewnością Twierdza Św. Michała, wybudowana przez Wenecjan w XIII w. na wysokości prawie 300 m. Stąd rozpościera się oszałamiający widok nie tylko na Zadar, ale na dziesiątki wysp.

Sprawdź więcej informacji:

www.liburnija-zadar.hr/index.php?lang=en

Transport miejski w Zadarze

Istnieje 12 linii autobusowych łączących wszystkie najważniejsze części miasta. Pojedynczy bilet to 10 kun (około 5 zł), bilet na dwa przejazdy to 16 kun (około 8 zł, ważny do 15 dni). Możesz też nabyć karnet na 10 indywidualnych biletów. Dzieci do lat 5-ciu podróżują bezpłatnie w asyście osoby dorosłej. Bilety sprzedawane są: bezpośrednio u kierowcy, w kiosku „Liburnija” d.o.o. locco na dworcu autobusowym,  we wszystkich kioskach Tisak.

Praktyczna wskazówka

Region Dalmacji, w którym znajduje się Zadar, obfituje w wyspy, dlatego też transport promami i statkami jest niezwykle popularny. Najbardziej znaną firmą przewozową jest „Jadrolinija” , która transportuje pasażerów i samochody wzdłuż dalmatyńskiego wybrzeża.

Sprawdź więcej informacji:

www.jadrolinija.hr/en/ferry-croatia

Więcej informacji na oficjalnej stronie lotniska:

www.zadar-airport.hr/en

Lotnisko

Lotnisko w Zadarze (kod IATA: ZAD, kod ICAO: LDZD) położone jest 7 km od centrum miasta, a przejazd zajmuje jedynie kilkanaście minut. Można skorzystać z transportu miejskiego – przystanek autobusowy zlokalizowany jest tuż przed halą przylotów, a przejazd kosztuje 25 kun.

Loty z Poznania do Zadaru
Z Poznania do Zadaru polecisz niskokosztowymi liniami lotniczymi Ryanair.
Sprawdź rozkład lotów Poznań – Zadar.