Barcelona-Girona
Początki miasta datuje się na rok 79 p.n.e., kiedy Rzym toczył wojnę z Sertoriuszem. Dziś w mieście, a zwłaszcza w obrębie starówki, widać ślady po różnych etapach historii Girony. Jak karty z kroniki, poszczególne budynki opowiadają dzieje miasta. Łaźnie arabskie pamiętają czasy Maurów w Katalonii. Dzielnica żydowska jest zapisem obecności trudniącej się handlem społeczności mojżeszowej w mieście. Monumentalne kościoły to z kolei wynik wpływów chrześcijan.
Sprawdź okazje i…
leć do Girony!
Co warto zobaczyć w Gironie
Domy nad rzeką Onyar
niekwestionowany symbol miasta. Barwne fasady zdają się być zawieszone w powietrzu nad lustrem rzeki.
Pałac Agullana
jeden z najpiękniejszych zabytków miasta, który w dawnych czasach był domem szlachty. Pałac, wraz z sąsiadującym kościołem św. Marcina, były tłem kilku scen w ekranizacji powieści “Pachnidło” Patricka Suskinda.
Katedra Najświętszej Marii Panny w Gironie
budowa tego obiektu sakralnego trwała kilka stuleci, począwszy od XI, a skończywszy w XVIII wieku. Z tego powodu świątynia łączy w sobie elementy stylu romańskiego, gotyku i baroku.
Bazylika Sant Feliu
jeden z najwybitniejszych przykładów budynku zaprojektowanego w katalońskiej odmianie gotyku. Uwagę przykuwa relikwiarz św. Narcyza, ozdobiony misternymi detalami, a także osiem rzymskich sarkofagów umieszczonych w ścianach.
Girona – informacje praktyczne
Położenie
Girona leży blisko linii brzegowej. Na plażę w miejscowościach takich jak L’estartit czy Palamos można się dostać autem już w ok. 30 minut. Korzystając ze środków komunikacji publicznej – autobusów lub pociągów – ten czas będzie wynosił nawet do dwóch godzin.
Komunikacja
do Girony, prócz bezpośrednich busów z lotniska, kursują także autokary z Barcelony. Koszt biletu w jedną stronę to 18 EUR, a w dwie strony – 25 EUR.