70-lecie Lotniska Poznań – Krzesiny

Jubileuszowy festiwal lotniczy SempAIR Optimi Show organizowany jest w związku z obchodami 70. rocznicy utworzenia w Poznaniu lotniska wojskowego w Krzesinach. Głównym celem wydarzenia jest oddanie hołdu naszym wspaniałym lotniczym poprzednikom oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego.

Początki lotniska Krzesiny sięgają II wojny światowej. W 1941 roku niemieckie władze zlokalizowały na Krzesinach fabrykę Focke-Wulfa, przy której znajdowało się lotnisko. Zakłady te w 1944 roku stały się celem nalotów amerykańskiego lotnictwa bombowego. Następnie w 1945 roku lotnisko przejęła Armia Czerwona, a w 1954 roku przekazano lotnisko Siłom Zbrojnym PRL. W dniu 4 września 1954 roku stacjonująca na Krzesinach jedna z eskadr 11 pułku lotnictwa myśliwskiego została przekształcona w 62 pułk szkolno-treningowy lotnictwa myśliwskiego wchodzący w skład 3 Korpusu Obrony Powietrznej.

Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej 11 stycznia 2008 roku została powołana 31. Baza Lotnictwa Taktycznego. Baza lotnicza została zlokalizowana w południowo-wschodniej części Poznania, włączona w struktury NATO. Została ona zmodernizowana, tak by móc obsługiwać samoloty F-16 Fighting Falcon, w które wyposażona jest stacjonująca w bazie 3 eskadra lotnicza „Poznań” i 6 Eskadra Lotnicza.

111- rocznica Portu Lotniczego Poznań – Ławica

Historia poznańskiego portu lotniczego sięga 1913 roku, gdy niemieckie władze zbudowały lotnisko wojskowe w podpoznańskiej wsi Ławica. Uroczystego otwarcia obiektu dokonał sam cesarz Wilhelm II. Osiem lat później, w czasie pierwszego Targu Poznańskiego uruchomiono regularne krajowe przewozy lotnicze. Moment uruchomienia regularnych, krajowych przewozów lotniczych z portu Poznań – Ławica uznaje się za początek polskiego transportu lotniczego. Obecnie z poznańskiej Ławicy można polecieć do około 70 miejscowości w kraju i za granicą. W ubiegłym roku lotnisko w Poznaniu obsłużyło blisko 2,8 mln pasażerów.

Grupa MTP – partner techniczny projektu

Grupa MTP to doświadczony gospodarz i organizator mega eventów dla szerokiej publiczności, również tych adresowanych do miłośników lotnictwa. Jako partner techniczny Grupa MTP wesprze organizatorów w profesjonalnym przygotowaniu pokazów lotniczych.

Główna atrakcja wydarzenia – pokazy lotnicze

Więcej informacji na www.sempair.pl

W programie wydarzenia min. pokazy statków lotniczych – statyczne i dynamiczne, w powietrzu i na ziemi. W akcji zobaczymy min. ORLEN Grupa Akrobacyjna Żelazny, F-16 Tiger DEMO Zespół Akrobacyjny ORLIK, M – 346 Bielik, przelot samolotu F- A 50 oraz samolotu Hercules C-130. W ramach dynamicznych pokazów na ziemi zaprezentowany zostanie m. in. taki sprzęt jak czołg Abrams, haubica samobieżną KRAB, wyrzutnia artyleryjską WR – 40 LANGUSTA.

SempAIR Optimi Show będzie niepowtarzalną okazją do zaprezentowania sprzętu wojskowego i uzbrojenia, które znajduje się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Pojawią się min. takie pojazdy jak Poprad – samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy klasy VSHORAD, Makieta wyrzutni pplot STRZELEC plot, czy samochód opancerzony Oshkosh M-ATV. Sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie zaprezentują również min. Komenda Wojewódzka Policji Poznaniu i Komenda Miejska Policji w Poznaniu.

Bilety już w sprzedaży

Sprzedaż biletów startuje właśnie teraz! Liczba dostępnych wejściówek jest mocno ograniczona. W puli znajduje się tylko 10 tysięcy biletów na każdy dzień pokazów. Nie będzie możliwości zakupu biletów na miejscu!

Do sprzedaży trafią następujące rodzaje biletów:
• bilet z dojazdem pociągiem
• bilet z wjazdem

Bilet z dojazdem pociągiem

Te bilety trafią do sprzedaży w największej puli. Bilet oprócz udziału w pokazach będzie gwarantował dojazd i powrót z wydarzenia pociągiem Kolei Wielkopolskich. Pociągi będą odjeżdżały ze stacji Poznań Główny (peron 7).

Bilet z dojazdem samochodem

Więcej informacji na www.sempair.pl

Do sprzedaży trafi również ograniczona liczba biletów, umożliwiająca wjazd na teren bazy i pozostawienie samochodu na przygotowanym parkingu.
Organizatorem Pokazów Lotniczych jest 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny i Port Lotniczy Poznań – Ławica. Partnerem technicznym wydarzenia jest Grupa MTP.