Lamezia Terme to miasto w południowych Włoszech w prowincji Catanzaro rozciągające się od skrajnych południowych zboczy masywu Reventino, Mancuso i Castelluzzo do Piana di Sant’Eufemia w północno-zachodniej Kalabrii na południe od Lamato.

fot. 123rf

Atrakcje turystyczne

Łaźnie termalne Caronte sprawiają, że Lamezia Terme jest znane w całych Włoszech. Te konkretne łaźnie znane już w czasach rzymskich jako Aque Angae, są same w sobie fascynującym miejscem relaksu. Terme di Caronte znajduje się nieopodal zatoki Sant’Eufemia zanurzona w zieleni parku, otoczonego przez śródziemnomorską roślinność. Te konkretne miejsce znane jest nie tylko z dobroczynnych właściwości leczniczych, ale i relaksujących właściwości bazujących na wysoce zaawansowanych usługach personelu spa. W górnej zaś części znajduje się zewnętrzny basen, w którym można cieszyć się siarkową wodą i błotem. W rzeczywistości działanie lecznicze wywodzi się z wód bogatych nie tylko w siarkę, ale i wapń oraz potas, które wypływają ze źródeł w temperaturze około 39°C.

Zaskakuje bogactwem dziedzictwa historycznego i architektonicznego ukazującego się podczas każdego spaceru uliczkami miasta, podziwiając imponujące kościoły, katedry, posągi, muzea, a także łaźnie, które zapewniają miastu największą popularność. Jednym z najciekawszych obiektów architektury sakralnej w Lamezia Terme jest, chociażby katedra Św. Piotra i Pawła.

Bizantyjska świątynia wybudowana w 1640 r. mieści się przy Via Nicastro w samym centrum miasta. Przedstawia neoklasycystyczny styl, który można podziwiać w majestatycznej fasadzie, ozdobionej marmurowymi popiersiami patronów.

Najlepszym sposobem na poznanie i zrozumienie Lamezia Terme jest wizyta w jednej z lokalnych galerii jak Muzeum Archeologiczne poświęcone nie tylko całej bogatej historii miasta, ale i regionowi równiny Lametine. Znajdujące się tuż przy wspomnianej już katedrze oferuje bogaty przegląd przedmiotów i potężną dawkę historii. W muzeum można m.in. przyjrzeć się narzędziom używanym przez rolników w okresie neolitu, lub nagrobkom z V w. p.n.e. Nie mniej interesujące są także eksponaty jak stół testamentowy z IV w. p.n.e., kobiece posągi z marmuru z II w. p.n.e. i ceramika sycylijsko-normańska. Wśród przedmiotów użytku codziennego można podziwiać również sztućce, czy przybory toaletowe.