Cagliari – historia miasta

Cagliari zwane przez mieszkańców Casteddu, czyli 'zamek’, jest miastem podobnie jak Rzym wzniesionym na wzgórzach, ale Cagliari jest od stolicy Włoch starsze. Założyli je Fenicjanie w VII w. p.n.e. I uczynili z niego swoją kolonię. Następnie przejęli ją Kartagińczycy, a po nich Rzymianie.

Cagliari zawsze było łakomym kąskiem dla wszelkich najeźdźców i często padało ich łupem, ponieważ stanowi świetny ośrodek komunikacyjny z północnym wybrzeżem Afryki. Ślady tych historycznych zawirowań są w tym mieście widoczne w postaci zabytków architektonicznych.

Rezerwuj lot!

 • Ryanair

  we wtorki:

  • POZ 6:45 –  CAG 9:20
  • CAG 9:20 – POZ 12:20

  i w soboty:

  • POZ 7:20 –  CAG 9:55
  • CAG 10:20 – POZ 12:55

fot. 123rf

Atrakcje turystyczne

Cagliari obfituje w atrakcje turystyczne. Z całą pewnością miejsc wartych odwiedzenia wystarczy na co najmniej tygodniowy pobyt. Na całym świecie znana, choćby z pocztówek, jest dzielnica miasta o nazwie – Castello. To najstarsza część Cagliari i jednocześnie najbardziej malownicza. Warto zatrzymać się tu na dłużej, żeby poczuć specyficzny klimat tego miejsca. Koniecznie trzeba wspiąć się na jedną z wież Cagliari: Torre dell’Elefante albo Torre di San Pancrazio.

Na liście obowiązkowych do odwiedzenia miejsc w Cagliari jest także najstarszy zabytek w mieście, czyli amfiteatr rzymski. Pochodzi on z II w. i pamięta czasy walk gladiatorów, a także publiczne egzekucje. Do dzisiaj zachowały się jedynie te elementy, które Rzymianie wykuli w litej skale, ale i tak jest to widok zapierający dech.

Zwiedzając Cagliari, warto również zobaczyć przepiękne, zabytkowe kościoły, np. San Saturnino, a także budynek uniwersytetu pochodzący z 1606 r. i fragmenty fortyfikacji, które świadczą o tym, jak często Cagliari było oblegane. Po całodniowym zwiedzaniu miasta warto odsapnąć nieco na jednej z plaż w Cagliari – Poetto, należy ona do najdłuższych wlóskich plaż i rozciąga się na 13 km.