tekst: dr inż. Paulina Migdalska-Kustosik

Wspólne działania

Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Portu Lotniczego Poznań-Ławica w celu zapobiegania przywozowi Roślin Spoza Unii Europejskiej.

Owady i inne organizmy szkodliwe, w tym kwarantannowe (zwalczane z urzędu), nie znają granic, a przywiezione z podróży, z dalekich egzotycznych krajów, mogą spowodować ogromne straty w naturalnych zbiorowiskach roślinnych oraz na polach uprawnych, nie tylko w Polsce ale w całej Unii Europejskiej. Agrofagi te, pomimo tego, że nie występują naturalnie w naszym klimacie, mogą znaleźć odpowiednie dla siebie warunki do życia i w konsekwencji spowodować tragiczne w skutkach straty w uprawach rolniczych, lasach, parkach, ogrodach itp. Powagę sytuacji potęguje fakt, że z reguły szkodniki, grzyby, bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy z dalekich krajów nie mają w naszym klimacie wrogów naturalnych ograniczających ich populację i szkodliwość dla roślin. Przeważnie nie ma też dopuszczonych do stosowania przeciwko nim odpowiednich   preparatów ochrony roślin.

fot. dr inż. Paulina Migdalska-Kustosik

01
04

Aby zapobiec stratom, na terenie całej Unii Europejskiej, obowiązuje zakaz przywozu roślin, owoców, warzyw, kwiatów i nasion z krajów trzecich bez posiadania odpowiednich  certyfikatów tzw. świadectw fitosanitarnych wydanych w kraju pochodzenia tych towarów. Oznacza to, że w bagażu nie mogą być przewożone m.in owoce, fragmenty pędów, cebulki, liście czy warzywa bez odpowiednich dokumentów. Na lotnisku Poznań – Ławica podróżnym są przekazywane informacje dotyczące zakazów. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) prowadzi monitoringowe kontrole podróżnych i systematycznie zatrzymuje spore ilości warzyw, owoców, roślin, które znajdowały się w ich bagażach.

W celu podsumowania dotychczasowej współpracy oraz zintensyfikowania kampanii informacyjnej dla pasażerów wyjeżdżających poza Unię Europejską oraz przylatujących z krajów trzecich,  przedstawiciele partnerów projektu czyli  WIORiN w Poznaniu, KAS oraz Portu Lotniczego Poznań – Ławica spotkali się
i omówili kierunki dalszych działań. Spotkanie zaowocowało podjęciem decyzji o wdrożeniu nowych sposobów przekazywania informacji pasażerom
i zintensyfikowania kampanii podnoszącej świadomość społeczną, zwłaszcza w okresie wakacyjnym kiedy ruch pasażerów na lotnisku im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu jest najbardziej intensywny.