- Inne
- Piątek, 17 marca 2023
Działania w celu zapobiegania
Spotkanie w ramach współpracy na temat skutecznych sposobów informowania podróżnych o zakazie przywozu roślin, owoców, warzyw, kwiatów i nasion spoza UE.
Wspólne działania
Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Portu Lotniczego Poznań-Ławica w celu zapobiegania przywozowi Roślin Spoza Unii Europejskiej.
Owady i inne organizmy szkodliwe, w tym kwarantannowe (zwalczane z urzędu), nie znają granic, a przywiezione z podróży, z dalekich egzotycznych krajów, mogą spowodować ogromne straty w naturalnych zbiorowiskach roślinnych oraz na polach uprawnych, nie tylko w Polsce ale w całej Unii Europejskiej. Agrofagi te, pomimo tego, że nie występują naturalnie w naszym klimacie, mogą znaleźć odpowiednie dla siebie warunki do życia i w konsekwencji spowodować tragiczne w skutkach straty w uprawach rolniczych, lasach, parkach, ogrodach itp. Powagę sytuacji potęguje fakt, że z reguły szkodniki, grzyby, bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy z dalekich krajów nie mają w naszym klimacie wrogów naturalnych ograniczających ich populację i szkodliwość dla roślin. Przeważnie nie ma też dopuszczonych do stosowania przeciwko nim odpowiednich preparatów ochrony roślin.
Aby zapobiec stratom, na terenie całej Unii Europejskiej, obowiązuje zakaz przywozu roślin, owoców, warzyw, kwiatów i nasion z krajów trzecich bez posiadania odpowiednich certyfikatów tzw. świadectw fitosanitarnych wydanych w kraju pochodzenia tych towarów. Oznacza to, że w bagażu nie mogą być przewożone m.in owoce, fragmenty pędów, cebulki, liście czy warzywa bez odpowiednich dokumentów. Na lotnisku Poznań – Ławica podróżnym są przekazywane informacje dotyczące zakazów. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) prowadzi monitoringowe kontrole podróżnych i systematycznie zatrzymuje spore ilości warzyw, owoców, roślin, które znajdowały się w ich bagażach.
W celu podsumowania dotychczasowej współpracy oraz zintensyfikowania kampanii informacyjnej dla pasażerów wyjeżdżających poza Unię Europejską oraz przylatujących z krajów trzecich, przedstawiciele partnerów projektu czyli WIORiN w Poznaniu, KAS oraz Portu Lotniczego Poznań – Ławica spotkali się
i omówili kierunki dalszych działań. Spotkanie zaowocowało podjęciem decyzji o wdrożeniu nowych sposobów przekazywania informacji pasażerom
i zintensyfikowania kampanii podnoszącej świadomość społeczną, zwłaszcza w okresie wakacyjnym kiedy ruch pasażerów na lotnisku im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu jest najbardziej intensywny.
Przeczytaj także
-
UWAGA! Przypominamy o konieczności przybycia na lotnisko z co najmniej trzygodzinnym wyprzedzeniem (3h).
FAST TRACK pomoże Ci zaoszczędzić cenny czas i uniknąć kolejek ZAMÓW USŁUGĘ
-
Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zapoznaj się z Polityką Prywatności.