Wszystkie informacje o 21. Poznań Maraton na marathon.poznan.pl/

W niedzielę 22.10.2023 r. w związku z organizacją 22. Poznań Maratonu nastąpią zmiany w organizacji ruchu na terenie Poznania. Na trasie maratonu zamknięty będzie ruch wzdłużny.
Zmianie ulegną również rozkłady jazdy niektórych linii tramwajowych i autobusowych.

 

Trasa 22. Poznań Maratonu będzie identyczna jak rok temu. Maratończycy tradycyjnie wystartują z ul. Grunwaldzkiej, a zakończą swoje zmagania na Placu Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Z mapą trasy zawierającą lokalizacje śluz oraz bezkolizyjnych przecięć z trasą Maratonu można zapoznać się na stronie https://marathon.poznan.pl/utrudnienia-w-ruchu/.

Na niej również publikowane są rekomendacje dotyczące poruszania się po mieście w czasie Maratonu.

Utrudnienia w ruchu

Trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 7:45 do 16:00, dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta będzie od godziny 06:00. Na poszczególnych odcinkach trasa będzie otwierana dla zmotoryzowanych, a jej całkowite otwarcie nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu.

Informujemy, że w dniu 22.10.2023 na trasie maratonu zamknięty będzie ruch wzdłużny. Trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 7:45 do 16:00, dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta będzie od godziny 06:00. Na poszczególnych odcinkach trasa będzie otwierana dla zmotoryzowanych, a jej całkowite otwarcie nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu.

Zmianie ulegną również rozkłady jazdy niektórych linii tramwajowych i autobusowych.
Więcej na stronie: ztm.poznan.pl

Dla zmotoryzowanych

Wychodząc naprzeciw zmotoryzowanym mieszkańcom Poznania przygotowaliśmy poglądową mapę trasy wraz z jej opisem, która może być pomocna przy poruszaniu się po mieście w dniu Maratonu.

Trasę biegu oznaczono cienką granatową linią. Umieszczone na niej podwójne poprzeczne czerwone kreski z numerkami oznaczają śluzy, poprzez które będzie można przeciąć trasę biegu. Będą one czynne przed biegiem oraz w momencie, gdy stawka będzie już na tyle rozciągnięta, by bezpiecznie przeprowadzić przejazdy przez trasę. Pełen spis śluz znajduje się na dole strony.

Grube niebieskie poprzeczne kreski oznaczają miejsca, w których przecięcie trasy Maratonu jest bezkolizyjne i możliwe w każdym momencie trwania biegu. Dotyczą one przejazdów:

  • ulicami Dolna Wilda i Droga Dębińska pod ul. Hetmańską,
  • ulicą Krzywoustego nad Inflancką,
  • ulicą Niestachowską nad Warmińską
  • poprzez węzeł Dąbrowskiego / Polska / Świętego Wawrzyńca (bezkolizyjny wjazd do miasta od ul. Dąbrowskiego jest możliwy tunelem w stronę Świętego Wawrzyńca, a dalej ulicami Żeromskiego i ponownie Dąbrowskiego. Bezkolizyjny wyjazd z miasta taką samą trasą – ulicą Św. Wawrzyńca w stronę Dąbrowskiego).

Zielone linie pokazują propozycję dojazdu do centrum Poznania, dworca kolejowego i Międzynarodowych Targów Poznańskich od strony autostrady A2. Sugerowany dojazd powinien odbywać się poprzez węzły:

  • Luboń (ulicami Dolna Wilda – Piastowska – Droga Dębińska do AWF)
  • Krzesiny (ulicą Krzywoustego do AWF)

Czerwona linia pokazuje bezkolizyjny dojazd do lotniska Ławica. Rekomendujemy kierowanie się w stronę ul. Świętego Wawrzyńca (z północnej części Poznania ulicą Niestachowską lub alternatywnie Lutycką, a z centrum ulicami Dąbrowskiego i Żeromskiego), dalej ulicą Dąbrowskiego do Przeźmierowa – zjazd ulicami Wichrową, Rzemieślniczą do Rynkowej i dalej w stronę ul. Bukowskiej. Po skręcie w ulicę Bukowską można kierować się w stronę lotniska. Rekomendowany dojazd można zobaczyć klikając w link.

Po przebiegnięciu ostatniego zawodnika, w miarę możliwości i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, otwierane będą kolejne odcinki ulic. Najdłużej – do ok. godz. 15.00 – z utrudnieniami należy się liczyć na ulicy Bułgarskiej oraz Grunwaldzkiej (od Bułgarskiej do MTP). Na tym odcinku będzie bowiem przebiegała zarówno początkowa, jak i końcowa część trasy.

Wszelkich informacji odnośnie poruszania się po mieście w dniu Maratonu można uzyskać dzwoniąc od czwartku do niedzieli (19 – 22 października) pod nr telefonu: 502 622 438. Nasz koordynator udzieli informacji, które ulice są zamknięte i jaki objazd najlepiej wybrać. Powie też, które linie tramwajowe i autobusowe zmieniły swój kurs i którędy pojadą tymczasowe linie (działające jedynie w dniu maratonu).

Godziny pracy koordynatora:

19.10.2023 w godz. 16:00 – 22:00
20.10.2023 w godz. 16:00 – 23:00
21.10.2023 w godz. 10:00 – 23:00
22.10.2023 w godz. 07:00 – 15:00

Informacje można uzyskać pisząc e-mail na adres:
[email protected]

Fot. Adam Ciereszko