Atrakcje w Tiranie

  • Plac Skanderbega – centralny punkt miasta nazwany ku czci narodowego bohatera Albanii  Gjergjego Kastriotiego Skënderbeua.  Służy turystom jako punkt odniesienia, ponieważ bardzo łatwo z tego miejsca trafić do innych zabytkowych miejsc w Tiranie.
  • Meczet Ethem Beja – budowa świątyni została rozpoczęta dzięki inicjatywie Mollego Beja w 1798 roku, a zakończona przez jego syna w Hadżi Ethema Beja w 1823 roku. W czasach rządów komunistycznego dyktatora Envera Hodży był to jedyny czynny meczet, ale mogli z niego korzystać tylko obcokrajowcy. Ponowne otwarcie miało miejsce w 1991 roku. Wnętrze jest wypełnione freskami i licznymi zdobieniami. Znajduje się na liście religijnych zabytków w Albanii.
  • Narodowe Muzeum Historyczne – Jest to największe albańskie muzeum. Znajduje się w budynku zaprojektowanym przez architektów pracujących pod nadzorem Envera Faji. Najbardziej rozpoznawalnym elementem budynku jest mozaika, która stała się symbolem stolicy. Przedstawia trzynastu Albańczyków reprezentujących różne etapy historyczne. Każde z pięter Muzeum poświęcone jest  kolejnym epokom począwszy od prehistorii i sięgając do czasów komunizmu.
  • Bunkier Hodży – jego wnętrze zostało poświęcone historii związanej z prześladowaniami, które miały miejsce w trakcie dyktatury Hodży. W środku znajdują się komnaty mieszkalne oraz wystawy poświęcone współczesnej sztuce oraz ekspozycje nawiązujące do idei licznych bunkrów, które powstały na terenie Albanii.
  • Teatr Opery i Baletu – w stolicy Albanii znajduje się największa scena teatralna, która otrzymała status sceny narodowej, gdzie można zobaczyć międzynarodowe produkcje tańca i pieśni.
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tiranie (TIFF) – od 2003 roku w stolicy Albanii na przełomie października i listopada odbywa się festiwal filmowy, będący jednocześnie najważniejszym wydarzeniem tego typu w kraju, które ma propagować kulturę i kinematografię albańską  na międzynarodową skalę.

Najbardziej charakterystycznym i centralnym miejscem albańskiej stolicy jest plac Skandebeg, z którego można dotrzeć do wszystkich najważniejszych atrakcji turystycznych w Tiranie. Miasto jest również bardzo atrakcyjne dla turystów ze względu na tętniące w nim życie towarzyskie.

Sprawdź oficjalną stronę Tirany

01
04

Poleć z Poznania do Tirany i sprawdź najlepsze atrakcje

Tirana - atrakcje i wycieczki lokalne

Check the recommended travel agencies