Unijny Certyfikat COVID
Z dniem 1 lipca w Polsce zaczyna działać system Unijnych Certyfikatów Covid (UCC). System ma ułatwić podróżowanie po UE w czasie pandemii oraz będzie pomocny po powrocie do kraju.
Unijny Certyfikat COVID jest wzajemnie uznawanym w UE dokumentem zawierającym kod QR i unikatowy identyfikator, ułatwiające weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego.
Unijne certyfikaty COVID stanowią możliwość, z której można skorzystać, ale nie jest to obowiązkowe. Nie uprawnia też do odbycia podróży. Każde państwo członkowskie może honorować certyfikat na innych zasadach i informacje te, należy nadal sprawdzać przed każdą podróżą. Może to dotyczyć m.in. ilości otrzymanych dawek szczepionki, okresu ważności wykonanych testów, obowiązku testowania dzieci w zależności od wieku.
Pomocna w tym zakresie jesat aplikacja RE-open EU, która pozwala na sprawdzenie aktualnie obowiązujących reguł w poszczególnych państwach członkowskich.
UCC jest potwierdzeniem tego, że dana osoba:
- została zaszczepiona przeciwko COVID-19 lub
- posiada negatywny wynik testu COVID-19 lub
- przebyła chorobę COVID-19
W zależności od tytułu uzyskania certyfikatu, jego ważność będzie różna.
Certyfikat można pobrać bezpłatnie:
- osobiście ze strony Internetowego Konta Pacjenta w postaci PDF nadającej się do prezentacji
na urządzeniach mobilnych i do wydruku (logowanie poprzez stronę pacjent.gov.pl) lub - osobiście poprzez aplikacje mojeIKP i mObywatel lub
- za pośrednictwem punktów szczepień
- za pośrednictwem każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl
– Certyfikaty są wydawane po każdej dawce szczepionki z oznaczeniem cyklu (1/2, 2/2, 1/1),
– W Polsce certyfikat ważny będzie od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki,
– Certyfikaty mogą być wydawane również rodzicom w imieniu ich dzieci,
– Certyfikaty zawierają kod QR, mogą mieć formę cyfrową lub papierową, są nieodpłatne, wydawane w języku narodowym i w języku angielskim,
– UCC będzie honorowany na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu, choć nie wszędzie system zacznie działać od 1 lipca br., ze względu na obowiązujący, sześciotygodniowy okres przejściowy,
– W czasie kontroli przez odpowiednie służby, specjalną aplikacją Unijny Certyfikat COVID będzie skanowany – kod QR. Podczas procesu weryfikacji sprawdzany będzie status posiadacza certyfikatu, jego tożsamość oraz autentyczność i ważność zaświadczenia.