Zabytki i atrakcje

W Weronie najwięcej dzieje się latem. Od 1913 roku organizowany jest festiwal w Weronie, od 1984 – teatralne lato Werony, a od 1996 Schermi d’amore, festiwal poświęcony kinu, głównie kinematografii dramatycznej. W zabytkowej scenerii szczególnie dobrze słucha się koncertów jazzowych i ogląda spektakle taneczne. Cykliczna impreza Tocati Verona promuje natomiast sztukę kulinarną, gry, muzykę charakterystyczne dla tego regionu Włoch.

Co warto zobaczyć w Weronie?

  • Arena di Verona, rzymski amfiteatr – trzeci co do wielkości obiekt tego rodzaju, z I wieku naszej ery. Mógł pomieścić nawet 30 tysięcy widzów walk gladiatorów (obecnie jedynie połowę). Starannie konserwowany od renesansu. Bilet – 42 zł.
    Domy Romea i Julii w Weronie, szekspirowskich kochanków. Dom Julii z najsłynniejszym balkonem świata znajduje się przy Via Capello 23, Dom Romea przy niedalekiej Via Arche Scaligere 4. Grób Julii usytuowano w klasztorze braci mniejszych, w sarkofagu, a w budynku udzielane są śluby cywilne.
  • Wieża Torre dei Lamberti w Weronie, punkt widokowy z 368 schodami.
  • Mury miejskie. Pięć pasów murów wzniesiono w rożnych okresach i zachowały się w różnych stopniu. Można podziwiać m.in. pozostałości po epoce cesarstwa rzymskiego (zachowały się jedynie ruiny), budowle trzynastowieczne (z trzema wieżami, m.in. pięciokątną bramą Bra), wenecjańskie oraz austriackie nasypy i bastiony czy mury rodziny Della Scala na Wzgórzu Św. Piotra.
  • Jezioro Garda w Weronie z roślinnością śródziemnomorską. Otaczają je zabytkowe pozostałości budowli rzymskich oraz średniowiecznych, pełne uroku miasteczka, promenady zachęcające do długich spacerów. To doskonały ośrodek sportów wodnych, przyciągający europejskich turystów.

Romeo i Julia

William Szekspir nie był w Weronie. Miasto znał jedynie z dzieł literackich i utożsamiał je z Wenecją. Weronę uczynił drugoplanową bohaterką „Romea i Julii”. Natomiast w komediach „Poskromienie złośnicy” oraz „Dwaj panowie z Werony” z miasta pochodzi główny bohater, Petruccio. Słynny Anglik określił Weronę mianem „miasta zakochanych”. Dzięki miłości pisarza do Werony na całym świecie znajduje się aż 27 miejscowości o takiej samej nazwie.

Rody Capuleti i Montecchi rzeczywiście istniały, ale brak dowodów potwierdzających, że miłość Romea i Julia mogła być czymś więcej, niż tylko wytworem fantazji literackiej Szekspira. Rodzina Capuletich mieszkała w domu Julii, co potwierdza herb kościelny na dziedzińcu. Znajduje się tu również pomnik Julii z brązu, a legenda głosi, że dotknięcie jej prawej piersi zapewni szczęście w miłości.

Słynny balkon odbudowany został w ubiegłym wieku. To obowiązkowa lokalizacja do zdjęcia dla każdego turysty.