Odwiedź oficjalną stronę Cork:
https://purecork.ie/

Atrakcje w Cork

Cork to urokliwa miejscowość będąca dużym ośrodkiem akademickim i kulturalnym. Mocno tętni życiem, a dzięki ciekawej, wiktoriańskiej architekturze oraz licznym rzecznym kanałom, które wpisane są w strukturę miasta – spacerując po nim co rusz będziesz odkrywał je na nowo. Podczas miejskich wędrówek przyda Ci się z pewnością krótki przewodnik:

• Old English Market

Miejski targ żywności oferuje olbrzymi wybór lokalnych produktów: mięs, ryb, ziół, przypraw, warzyw czy owoców. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści uwielbiają go jednak nie tylko ze względu na szeroką ofertę. Warto odwiedzić targ, by usłyszeć przyjemny gwar codziennych rozmów, poczuć cudowne zapachy irlandzkich smakołyków, a także zobaczyć samą halę targową. Utrzymana w stylu gregoriańskim stanowi centralny punkt handlowy miasta od ponad 4 wieków.

• Zamek Blackrock

Wzniesiony w XVI wieku jako budowla obronna, zamek miał za zadanie odstraszać piratów oraz innych najeźdźców. Dziś już nie odstrasza, a przyciąga turystów z całego świata. Leży zaledwie 2 km od centrum Cork, toteż dotrzesz do niego na piechotę.
Sprawdź więcej informacji: https://www.bco.ie/

• Katedra Notre Dame

Umiejscowiona jest w samym sercu Paryża. To tutaj schronił się słynny Dzwonnik z Notre Dame – bohater powieści Victora Hugo, a Napoleon Bonaparte został koronowany na cesarza. W kwietniu 2019 roku w katedrze wybuchł pożar – relikwie i dzieła sztuki udało się ocalić, ale odbudowa nadal trwa.

• Fitzgerald’s Park

Świetne miejsce na popołudniowy spacer. W środku parku znajduje się muzeum Cork Public Museum, plac zabaw dla dzieci i kawiarnia.

• Muzeum Masła

Unikalne muzeum jednego z najbardziej znanych produktów eksportowych Irlandii. Zwiedzając kolejne galerie zobaczysz, jak w tradycyjny sposób wyrabiano masło w konkretnych okresach historycznych, ale i dowiesz się, jak przebiegał rozwój miasta pod względem handlowym i gospodarczym

• Dzwonnica Red Abbey

Jedyna pozostałość po średniowiecznym Cork. Dawniej był tu klasztor, ale do dziś zachowała się tylko dzwonnica, która stała się zabytkiem narodowym.

Więcej informacji na oficjalnej stronie lotniska:
https://www.corkairport.com/

Zarezerwuj parking przed wylotem:
https://flypark.airport-poznan.com.pl/#!/

Lotnisko

Port lotniczy Cork (kod IATA: ORK, OACI: IECK) jest drugim po Dublinie największym lotniskiem w Irlandii. Na lotnisko dojedziesz autobusem nr 226 z dworca autobusowego w Cork (Parnell Place Bus Station) w około 20 minut.

Sprawdź więcej informacji:
https://about.leapcard.ie/cork

Transport miejski w Cork

Komunikacja miejska w Cork jest bardzo dobrze rozwinięta – gęstą siecią autobusową dojedziesz w każdy zakątek miasta. Kupując  Leap Visitor Card, czyli kartę komunikacji miejskiej, oszczędzisz do 30% na cenie biletów wybranego środka transportu publicznego.

Loty z Poznania do Cork

Loty do Cork obsługiwane są przez linie lotnicze Ryanair.
Sprawdź rozkład lotów Poznań – Cork.