Sprawdź oficjalną stronę Odessy:
http://www.odessatourism.org/en/

Gdzie słońce świeci niemal cały rok

Ukraiński kurort, liczący niewiele ponad 200 lat, to miejsce, gdzie łączą się wpływy różnych religii, narodów i kultur. Intrygująca architektura oraz czarnomorski klimat sprawiają, że przyjezdni doceniają nie tylko piękne plaże, ale i wiele osobliwych odeskich zabytków. Należą do nich:

• Schody Potiomkinowskie

Najbardziej rozpoznawalny symbol Odessy. Schody znane m.in. z kultowego filmu Sergieja Eisensteina z 1925 „Pancernik Potiomkin”. Liczące 192 stopni i 137 metrów długości, zostały wybudowane, aby połączyć miasto z położonym niżej portem.

• Teatr Opery i Baletu

Budynek zaprojektowany w XIX wieku przez wiedeńskich architektów w stylu neobaroku. Warto zobaczyć go nie tylko z zewnątrz – bogato zdobione wnętrze zachwyca przepychem i elegancją.

• Sobór Przemienienia Pańskiego

Największy kościół prawosławny w Odessie, mogący pomieścić 9000 osób.

• Odeskie Delfinarium Nemo

W delfinarium organizowane są pokazy z udziałem delfinów oraz fok. To doskonałe miejsce dla wszystkich zainteresowanych fauną i florą Morza Czarnego.
Sprawdź więcej informacji: http://en.nemo.ua/od/

• Ulica Deribasowska

To tu bije serce Odessy: na deptaku, gdzie z licznych restauracji, barów i kawiarni dobiega wieczorami gwar ucztujących mieszkańców miasta oraz turystów. Na tej ulicy, pod numerem 16, mieszkał Adam Mickiewicz. Kamienica oznaczona jest tablicą upamiętniającą wieszcza.

01
03

Praktyczna wskazówka

OdessaCard uprawnia do zniżek przy zakupie biletów wstępu do atrakcji turystycznych miasta, takich jak delfinarium, zoo, czy liczne muzea. Posiadając kartę mniej zapłacisz za rejsy po Morzu Czarnym, a także za rachunki w wybranych restauracjach i kawiarniach.

Sprawdź dodatkowe informacje:
https://https://bit.ly/2Hodi5X/

Sprawdź więcej informacji:
https://transport-odessa.com.ua/

Transport miejski w Odessie

Po mieście kursują trolejbusy, tramwaje oraz żółte autobusy, tzw. marszrutki. Ciekawostką jest to, że w środkach komunikacji w Odessie za usługę płaci się po zakończonym kursie, czyli inaczej niż w innych ukraińskich miastach.

Sprawdź więcej informacji na oficjalnej stronie lotniska:
http://www.odessa.aero/en

Zarezerwuj parking przed wylotem:
https://flypark.airport-poznan.com.pl/#!/

Lotnisko

Port lotniczy Odessa (kod IATA: ODS, ICAO: UKOO) położony jest około 7,5 km od centrum miasta. Do Odessy dojedziesz marszrutką nr 117 – podróż trwa około godziny, a cena przejazdu to 7 UAH. Możesz również skorzystać z trolejbusu nr 14 na trasie lotnisko – stacja kolejowa. Za przejazd, który trwa około 35 minut, zapłacisz 3 UAH.

Loty z Poznania do Odessy

Loty do Odessy obsługiwane są przez niskokosztowe linie lotnicze Ryanair.
Sprawdź szczegółowy rozkład lotów.