Sprawdź oficjalną stronę Aten:
http://www.thisisathens.org/ 

Gdzie słońce rzadko zachodzi

Ateny się nie nudzą! Nieustannie można odkrywać tamtejsze zabytki:

• Akropol

Symbol dawnej potęgi Aten. Na wzgórzu znajdują się głównie świątynie budowane dla największych greckich bogów – między innymi Parteon, stworzony na cześć Ateny. Posejdonowi i Atenie zadedykowany został Erechtejon. Nie przegap również Teatru Dionizosa i Odeonu Heroda Attyka, znajdujących się na zboczach Akropolu!

• Agora ateńska z Muzeum Agory

To główny plac miasta, powstały w czasach Solona (ok. 600r.p.n.e.). Dawniej miejsce handlu, debat politycznych i wystawiania sztuk teatralnych. Najnowszą budowlą jest tu Biblioteka Hadriana pochodząca z II wieku naszej ery. By zobaczyć, jak żyli starożytni mieszkańcy miasta, koniecznie wejdź do Muzeum Agory.

• Świątynia Zeusa

Z pradawnej świątyni pozostały już tylko ogromne kolumny. Było to niezwykle ważne miejsce dla odbywających się Igrzysk Olimpijskich – to tu przed każdymi Igrzyskami zapalał się święty ogień olimpijski.

• Stadion Panateński

Zbudowany w IV wieku p.n.e. na pierwsze Igrzyska Panateńskie, jest też areną, na której odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie.

• Narodowe Muzeum Archeologiczne

Zawiera pokaźne zbiory przedmiotów codziennego użytku z czasów starożytnych, m.in. broń, mumie, a nawet maskę Agamemnona, znaną dobrze ze zdjęć z podręczników historii.

• Keramejkos i Muzeum Archeologiczne Keramejkosu

Największa starożytna nekropolia, jak i dzielnica zamieszkiwana niegdyś przez rzemieślników, trudniących się wyrabianiem artykułów ceramicznych. W Muzeum znajdziesz imponującą kolekcję oryginałów wielu nagrobnych rzeźb, jak i figurki oraz osobiste przedmioty wydobyte z miejsc pochówków najwybitniejszych mieszkańców miasta

Sprawdź więcej informacji na oficjalnej stronie lotniska:
https://www.aia.gr

Zarezerwuj parking przed wylotem:
https://flypark.airport-poznan.com.pl/#!/

Lotnisko

Port lotniczy Ateny (kod IATA: ATH, kod ICAO: LGAV) to największe lotnisko w Grecji, położone ok. 25km od centrum Aten. Szybko dojedziesz do greckiej stolicy metrem, koleją podmiejską Proastiakos i czterema liniami autobusowymi.

 

Więcej informacji na temat transportu miejskiego:
www.oasa.gr

Transport miejski w Atenach

Komunikacja miejska w Atenach jest bardzo dobrze rozwinięta. Na wszystkie środki transportu obowiązuje ten sam rodzaj biletu. Na obszarze miasta funkcjonuje:
• metro,
• sieć tramwajów,
• sieć autobusów,
• sieć trolejbusów.
Pamiętaj, że pojazdy zatrzymują się na przystankach wyłącznie na żądanie. Przez miasto przejeżdża też nowoczesna kolej podmiejska Proastiakos, która dociera m.in. na główne lotnisko. Pojedynczy bilet kosztuje 1,40EUR i można na nim podróżować do 90 minut.

Loty z Poznania do Aten

Połączenie do Aten obsługują irlandzkie linie lotnicze Ryanair.
Sprawdź rozkłady lotów Poznań – Ateny.