Ryanair, europejska i polska linia lotnicza nr 1, ogłosiła dziś (5 marca) nowy, rekordowy rozkład lotów dla Poznania na sezon S24, obejmujący ponad 250 lotów tygodniowo na 38 trasach, w tym 6 ekscytujących nowych kierunków. W ramach rozwoju obecności w Poznaniu, Ryanair zbazuje na lato 2024 dodatkowy samolot na tym lotnisku, wspierając ponad 1200 miejsc pracy (w tym wysoko płatne miejsca pracy dla pilotów, personelu pokładowego i inżynierów) w regionie.

Rozkład lotów Ryanair w Poznaniu S24 obejmuje:

6 nowych tras – Kopenhaga, Dubrownik, Malaga, Palermo, Praga oraz Saloniki (łącznie 38 tras)
1 nowy zbazowany samolot (łącznie 4 – inwestycja 400 mln USD) (+1 w porównaniu z rozkładem S23)
• Ponad 1.4 mln pasażerów w sezonie S24 (+57%)
250+ lotów tygodniowo (największy rozkład w historii)
• Wsparcie ponad 1200 miejsc pracy

Ryanair jest zaangażowany w dalszy rozwój i inwestycje w Poznaniu. Dlatego dodaje 6 nowych tras (łącznie 38) w największym w historii letnim rozkładzie lotów. W ramach tego rekordowego planu, Ryanair podstawi 1 dodatkowy samolot na lato ’24 (dodatkowe 100 mln USD inwestycji), zwiększając całkowitą flotę Ryanair w Poznaniu do 4 – w tym 1 „Gamechanger” 8-200 (4% więcej miejsc, 16% mniej CO2). Aby uczcić rekordowy rozkład lotów S24 i 6 nowych tras dla Poznania, Ryanair uruchomił 3-dniową wyprzedaż biletów od 129 PLN, dostępną tylko na www.ryanair.com/pl.

6 nowych tras S24

✈︎ Kopenhaga
✈︎ Dubrownik
✈︎ Malaga
✈︎ Palermo
✈︎ Praga
✈︎ Saloniki

Jason McGuinness, Chief Commercial Officer w Ryanair, powiedział w Poznaniu:

„W tym roku Ryanair zainwestuje rekordową kwotę 4,2 miliarda dolarów w Polsce, zapewniając wzrost w całym kraju z wyjątkiem Modlina. Ryanair, największy przewoźnik w Europie i największa linia lotnicza w Polsce, z zadowoleniem potwierdza swoją pozycję jako numer jeden w Polsce, podczas gdy inne linie lotnicze albo odmawiają albo nie są w stanie przywrócić poziomu przepustowości sprzed pandemii COVID-19 ani generować wzrostu.

Ryanair jest jedyną linią lotniczą, która znacząco rośnie w Polsce i Europie. Dzisiaj ogłaszamy rekordowy rozkład lotów na sezon letni dla Poznania na S24, obejmujący 38 tras, w tym 6 ekscytujących nowych destynacji: Kopenhagę, Dubrownik, Malagę, Palermo, Pragę i Saloniki. Ten wzrost jest poparty zaangażowaniem Ryanaira w lotnisko Poznań, dodając 1 nowy samolot bazowy na S24 (+3 w porównaniu z okresem sprzed pandemii COVID-19). To zwiększa łączną flotę Ryanaira bazującą w Poznaniu do 4, w tym 1 „Gamechanger” 8-200 (dostarczający 4% więcej miejsc, 16% mniej CO2), wspierając ponad 1200 miejsc pracy w regionie. W celu uczczenia rekordowego rozkładu lotów S24 dla Poznania, Ryanair uruchomił 3-dniową wyprzedaż biletów w cenie od 129 złotych, dostępnych wyłącznie na www.ryanair.com/pl.

W międzyczasie Ryanair kontynuuje inwestycje i rozwój tras i ruchu lotniczego w Poznaniu i całej Polsce, Modlin straci 10 tras, 2 samoloty i będzie miało o 20% mniej ruchu – co prowadzi do utraty ponad 1 miliona miejsc siedzących do i z Modlina w tym roku. Winę za to ponosi zarząd lotniska Modlin, który nie zainwestował w efektywną rozbudowę terminalu ani nie wprowadził konkurencyjnych opłat lotniskowych, tak jak robią to inne lotniska w Europie i Polsce. Bezczynność zespołu zarządzającego Modlinem będzie miała długoterminowe konsekwencje dla ruchu, turystyki i miejsc pracy w regionie mazowieckim. Wzywamy udziałowców lotniska do pilnej interwencji lub ryzykowania dalszej utraty łączności, miejsc pracy i dochodów gospodarczych dla regionu”.

Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznań, powiedział:

„Rok 2023 był najlepszym w ponad stuletniej historii poznańskiego lotniska, które obsłużyło blisko 3 miliony pasażerów. Widać, że po okresie pandemii poznaniacy chętniej korzystają z coraz większej siatki lotów – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Szczególnie cieszy, że oprócz już wcześniej ogłoszonych połączeń, które wystartują w tym roku – do Dubrownika, Kopenhagi, Salonik czy Pragi – dołączy nowy kierunek. Poznań, dzięki lotnisku Ławica, jest doskonale skomunikowany z wieloma miastami na całym świecie.”

Grzegorz Bykowski, Wiceprezes Zarządu Lotniska Poznań Ławica, dodał:

„Na progu wysokiego sezonu 2024 mamy dla naszych pasażerów same dobre nowiny! Bliska współpraca z linią lotniczą Ryanair generuje w ostatnim czasie nowości, jakich dawno nie mieliśmy na Ławicy. Końcówka ubiegłego roku przyniosła nam Lizbonę, która cieszy się ogromnym powodzeniem, a już teraz szeroko są znane tegoroczne hity na Lato 2024: Palermo, Dubrownik, Praga, Saloniki, czy Kopenhaga. A jeśli ktoś spodziewał się czegoś niespodziewanego, to teraz już może planować krótszy i dłuższy pobyt na południu Hiszpanii! Trzy godziny lotu i Mamy Malagę! A to nie wszystkie plusy zupełnie nowych planów rozwoju Ryanair w Poznaniu. Malaga to dodatkowy, zbazowany samolot, a jeśli tak, to sięgamy także po więcej rotacji na innych kierunkach. Teraz mamy już 6 Nowości, dodatkowe rotacje na Lato ’24 od Ryanair i to ich szukajcie w systemach rezerwacyjnych tego przewoźnika! Latajcie z Prosto z Poznania.”